Aktualności

Zakończenie prac w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 2023. 23.11.23

W 400 lat po konsekracji Kolegiaty pw Świętego Wawrzyńca w Żółkwi zakończyliśmy kolejny etap prac konserwatorskich realizowanych przy tym obiekcie. Pracami został objęty zewnętrzny kamienny fryz od strony południowo wschodniej z... »

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie - zamknięcie prac konserwatorskich 8.11.23

Towarzystwo Tradycji Akademickiej zakończyło tegoroczne prace na Łyczakowskim Cmentarzu we Lwowie.  W ramach projektu pn.  Prace restauratorsko-konserwatorskie i inwentaryzacyjne na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, Ukraina, etap... »

Zakończenie I etapu prac przy Kolumnie św. Rocha w Załoźcach 31.10.23

Kolumna św. Rocha w Załoźcach na Ukrainie. Prace konserwatorskie w 2023 r. W ramach tegorocznych prac przy obiekcie usunięto wtórną spoinę cementową z kawałkami piaskowca na którą osadzono figurę. Kolejnym etapem było zabezpiec... »

Kościół p.w. św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim

« powrót

Kościół p.w. św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim

Kościół pw. św. Mikołaja i klasztor dominikanów zbudowany w stylu barokowym w 1616 r., przebudowany został w 1748 r., a obecnie jest siedzibą paulinów opiekujących się miejscową wspólnotą polską. Za czasów ZSRR mieściło się tu archiwum NKWD. W 1993r. miał tu miejsce pożar, który zniszczył większą część skromnego, zachowanego wyposażenia świątyni. Wówczas uległy zniszczeniu także malowidła z Kaplicy św. Dominika.

Wieloletni program konserwatorsko-restauratorski zakłada prace ratunkowe przy malowidłach w kaplicy sw. Dominika, prace konserwatorskie przy dekoracji sztukatorskiej i tynkach w Kaplicy Ukrzyżowanego Pana Jezusa oraz rekonstrukcję sztukaterii na sklepieniu nawy głównej kościoła. W pracach konserwatorskich uczestniczą dwa zespoły konserwatorskie. Kierownikiem prac przy elementach kamiennych jest dr Janusz Smaza, a przy malowidłach dr Ewa Święcka

Prace w 2014 r. objęły naprawę i konserwację tynków na ścianach nawy bocznej oraz odtworzenie oryginalnej kolorystyki na sklepieniu. Ponadto prowadzono dlasze prace w Kaplicy Ukrzyżowanego Pana Jezusa, a także zlikwidowano spękania konstrukcyjne kaplicy Świętego Dominika.

Zadanie realizowane było w 2014 r. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet: Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą oraz ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 r. Partnerem projektu była Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz Stowarzyszenie Kultury Polskiej w Kamieńcu Podolskim im. Jana Pawła II.  w 2014 r.
 

 

 

http://mkidn.gov.pl/media/_img/content/mkidn_01_cmyk.jpg