Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

Kościół p.w. św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim

« powrót

Kościół p.w. św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim

Kościół pw. św. Mikołaja i klasztor dominikanów zbudowany w stylu barokowym w 1616 r., przebudowany został w 1748 r., a obecnie jest siedzibą paulinów opiekujących się miejscową wspólnotą polską. Za czasów ZSRR mieściło się tu archiwum NKWD. W 1993r. miał tu miejsce pożar, który zniszczył większą część skromnego, zachowanego wyposażenia świątyni. Wówczas uległy zniszczeniu także malowidła z Kaplicy św. Dominika.

Wieloletni program konserwatorsko-restauratorski zakłada prace ratunkowe przy malowidłach w kaplicy sw. Dominika, prace konserwatorskie przy dekoracji sztukatorskiej i tynkach w Kaplicy Ukrzyżowanego Pana Jezusa oraz rekonstrukcję sztukaterii na sklepieniu nawy głównej kościoła. W pracach konserwatorskich uczestniczą dwa zespoły konserwatorskie. Kierownikiem prac przy elementach kamiennych jest dr Janusz Smaza, a przy malowidłach dr Ewa Święcka

Prace w 2014 r. objęły naprawę i konserwację tynków na ścianach nawy bocznej oraz odtworzenie oryginalnej kolorystyki na sklepieniu. Ponadto prowadzono dlasze prace w Kaplicy Ukrzyżowanego Pana Jezusa, a także zlikwidowano spękania konstrukcyjne kaplicy Świętego Dominika.

Zadanie realizowane było w 2014 r. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, Priorytet: Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą oraz ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 r. Partnerem projektu była Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz Stowarzyszenie Kultury Polskiej w Kamieńcu Podolskim im. Jana Pawła II.  w 2014 r.
 

 

 

http://mkidn.gov.pl/media/_img/content/mkidn_01_cmyk.jpg