Aktualności

Zakończenie prac w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 2023. 23.11.23

W 400 lat po konsekracji Kolegiaty pw Świętego Wawrzyńca w Żółkwi zakończyliśmy kolejny etap prac konserwatorskich realizowanych przy tym obiekcie. Pracami został objęty zewnętrzny kamienny fryz od strony południowo wschodniej z... »

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie - zamknięcie prac konserwatorskich 8.11.23

Towarzystwo Tradycji Akademickiej zakończyło tegoroczne prace na Łyczakowskim Cmentarzu we Lwowie.  W ramach projektu pn.  Prace restauratorsko-konserwatorskie i inwentaryzacyjne na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, Ukraina, etap... »

Zakończenie I etapu prac przy Kolumnie św. Rocha w Załoźcach 31.10.23

Kolumna św. Rocha w Załoźcach na Ukrainie. Prace konserwatorskie w 2023 r. W ramach tegorocznych prac przy obiekcie usunięto wtórną spoinę cementową z kawałkami piaskowca na którą osadzono figurę. Kolejnym etapem było zabezpiec... »

Cmentarz przy ul. Puszkińskiej w Brześciu

« powrót

Cmentarz przy ul. Puszkińskiej w Brześciu

Założony w połowie XIX wieku we wschodniej części miasta cmentarz był miejscem pochówku brzeskich katolików: mieszczan, oficerów polskiej narodowości służących w twierdzy brzeskiej, okolicznych ziemian, a także licznych przedstawiciele polskiej inteligencji – lekarzy, urzędników i prawników. W 1942 cmentarz został rozkopany na rozkaz niemieckich władz miasta, a ponad dwie trzecie nagrobków przeniesiono w inne miejsca. W 1956 roku władze sowieckie zadecydowały o zamknięciu nekropolii. Do dziś ocalało kilkaset kamiennych i żeliwnych nagrobków, z których najstarsze pochodzą z połowy XIX wieku. Cmentarz znajduje się pod opieką miejscowych Polaków.

W 2014 rozpoczęto program restauracji najcenniejszych nagrobków na cmentarzu. W ramach działań pilotażowych konserwacji poddano nagrobek Marii Siewerth, o wysokich walorach artystycznych.

Zadanie realizował zespół pod kierunkiem Bartosza Markowskiego w składzie: Krzysztof Jurków i Aleksandra Trochimowicz.

Zadanie finansowane było dzięki środkom Ministra Spraw Zagranicznych przyznanych bezpośrednio partnerowi Towarzystwu Tradycji Akademickiej w ramach Konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

 

Partnerem w realizacji prac konserwatorskich jest Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Zadanie realizowane jest dzięki środkom przyznanym przez Ministra Spraw Zagranicznych w ramach programu "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r."