Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

Cmentarz przy ul. Puszkińskiej w Brześciu

« powrót

Cmentarz przy ul. Puszkińskiej w Brześciu

Założony w połowie XIX wieku we wschodniej części miasta cmentarz był miejscem pochówku brzeskich katolików: mieszczan, oficerów polskiej narodowości służących w twierdzy brzeskiej, okolicznych ziemian, a także licznych przedstawiciele polskiej inteligencji – lekarzy, urzędników i prawników. W 1942 cmentarz został rozkopany na rozkaz niemieckich władz miasta, a ponad dwie trzecie nagrobków przeniesiono w inne miejsca. W 1956 roku władze sowieckie zadecydowały o zamknięciu nekropolii. Do dziś ocalało kilkaset kamiennych i żeliwnych nagrobków, z których najstarsze pochodzą z połowy XIX wieku. Cmentarz znajduje się pod opieką miejscowych Polaków.

W 2014 rozpoczęto program restauracji najcenniejszych nagrobków na cmentarzu. W ramach działań pilotażowych konserwacji poddano nagrobek Marii Siewerth, o wysokich walorach artystycznych.

Zadanie realizował zespół pod kierunkiem Bartosza Markowskiego w składzie: Krzysztof Jurków i Aleksandra Trochimowicz.

Zadanie finansowane było dzięki środkom Ministra Spraw Zagranicznych przyznanych bezpośrednio partnerowi Towarzystwu Tradycji Akademickiej w ramach Konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

 

Partnerem w realizacji prac konserwatorskich jest Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego. Zadanie realizowane jest dzięki środkom przyznanym przez Ministra Spraw Zagranicznych w ramach programu "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r."