Aktualności

Zakończenie prac w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 2023. 23.11.23

W 400 lat po konsekracji Kolegiaty pw Świętego Wawrzyńca w Żółkwi zakończyliśmy kolejny etap prac konserwatorskich realizowanych przy tym obiekcie. Pracami został objęty zewnętrzny kamienny fryz od strony południowo wschodniej z... »

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie - zamknięcie prac konserwatorskich 8.11.23

Towarzystwo Tradycji Akademickiej zakończyło tegoroczne prace na Łyczakowskim Cmentarzu we Lwowie.  W ramach projektu pn.  Prace restauratorsko-konserwatorskie i inwentaryzacyjne na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, Ukraina, etap... »

Zakończenie I etapu prac przy Kolumnie św. Rocha w Załoźcach 31.10.23

Kolumna św. Rocha w Załoźcach na Ukrainie. Prace konserwatorskie w 2023 r. W ramach tegorocznych prac przy obiekcie usunięto wtórną spoinę cementową z kawałkami piaskowca na którą osadzono figurę. Kolejnym etapem było zabezpiec... »

Konserwacja i restauracja nagrobka Hipolita Klimaszewskiego w Bagnols-sur-Ceze.

Hipolit Klimaszewski (1802-1874), nauczyciel i wychowawca, poeta, bibliotekarz, uczestnik powstania 1831 roku na Litwie. Był wychowawcą synów hr Antoniego Ostrowskiego. W 1841 roku razem z Ostrowskim, Walentym Zwierkowskim i Franciszkiem Godebskim założył tzw. bibliotekę wersalsko-wileńską i kierował nią w Wersalu i Tours. W latach 1847-1853 był dyrektorem Szkoły Batignolskiej i wykładowcą języka polskiego i historii. W 1854 roku przeniósł się do Marsylii, gdzie był szefem działu ekonomicznego na kolei.

 

W roku 2018 ukończone zostały prace konserwatorskie polegające na konsolidacji i wzmocnieniu struktury kamieni, chroniąca detale pomnika przed całkowitą dezintegracją . Przeprowadzoni również prace zabezpieczające pomnik przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych oraz rekonstrukcje, w celu odzyskania pełnej czytelności architektonicznej.

 

Prace zrealizowane przez Towarzystwo Tradycji Akademickiej.

 

Zadanie realizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.