Aktualności

56. Komersz Narodów Bałtyckich 15.03.19

Towarzystwo Tradycji Akademickiej i Korporacja Akademicka Welecja zorganizują wspólnie 56. Komersz Narodów Bałtyckich. Ten zjazd studentów zrzeszonych w korporacjach akademickich z Łotwy, Estonii, Niemiec i Polski, będzie miał miejsce w W... »

Restauracja nagrobka Hipolita Klimaszewskiego w Bagnols-sur-Ceze 2.01.19

Rozpoczęte w roku 2018 zostały prace konserwatorskie polegające na konsolidacji i wzmocnieniu struktury kamieni, chroniąca detale pomnika przed całkowitą dezintegracją, zostały zakończone sukcesem. Przeprowadzono również prace zabezpie... »

Zakończenie prac w kościele pw. św. Stanisława w Dourges 15.03.18

W roku 2017 konserwacji poddana została powojenna drewniana ambona w kościele Św. Stanisława, część ołtarza „Kapliczka Bożego Narodzenia” wykonanego w stylu art déco przez Jana Szczepkowskiego, który został nagrodzony... »

Konserwacja i restauracja nagrobka Hipolita Klimaszewskiego w Bagnols-sur-Ceze.

Hipolit Klimaszewski (1802-1874), nauczyciel i wychowawca, poeta, bibliotekarz, uczestnik powstania 1831 roku na Litwie. Był wychowawcą synów hr Antoniego Ostrowskiego. W 1841 roku razem z Ostrowskim, Walentym Zwierkowskim i Franciszkiem Godebskim założył tzw. bibliotekę wersalsko-wileńską i kierował nią w Wersalu i Tours. W latach 1847-1853 był dyrektorem Szkoły Batignolskiej i wykładowcą języka polskiego i historii. W 1854 roku przeniósł się do Marsylii, gdzie był szefem działu ekonomicznego na kolei.

 

W roku 2018 ukończone zostały prace konserwatorskie polegające na konsolidacji i wzmocnieniu struktury kamieni, chroniąca detale pomnika przed całkowitą dezintegracją . Przeprowadzoni również prace zabezpieczające pomnik przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych oraz rekonstrukcje, w celu odzyskania pełnej czytelności architektonicznej.

 

Prace zrealizowane przez Towarzystwo Tradycji Akademickiej.

 

Zadanie realizowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.