Aktualności

Zaproszenie na konferencję - Studenci i polityka 17.10.16

Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Towarzystwo Tradycji Akademickiej zapraszają do wzięcia udziału w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej: „Studenci i polityka. Aktywność polityczna studentów na uczelniach euro... »

Inwentaryzacja polskich nagrobków na Łotwie - VI etap 16.08.16

Tradycyjnie już, w drugiej połowie lipca 2016 r. po raz szósty grupa współpracowaników Towarzystwa Tradycji Akademickiej oraz członków i sypatyków Korporacji Akademickiej "Welecja" realizowała projekt inwentaryzacji polskich g... »

Konferencja Naukowa - Od żartu do karceru. Studenckie występki i uniwersytecka sprawiedliwość w XIX-wiecznej Europie 10.02.16

Wdniach 19-20 listopada 2015 roku miała miejsce zorganizowana przez nas konferencja „Od żartu do karceru. Studenckie występki i uniwersytecka sprawiedliwość w XIX-wiecznej Europie”. W trakcie dwudniowych obrad z referatami ... »

O Towarzystwie Tradycji Akademickiej

Towarzystwo Tradycji Akademickiej powstało w 2007 r. i ma na celu prowadzenie badań historycznych nad dziejami polskich korporacji studenckich, promowaniem ich historii oraz dokumentowaniem działalności ich członków. Ponadto wspiera działalność istniejących w Polsce korporacji studenckich.

 

Od 2008 r. Towarzystwo prowadzi prace konserwatorsko-restauracyjne w dawnym karcerze studenckim dawnej Politechniki Ryskiej (obecnie budynek Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze) – jedynego śladu po polskiej obecności na Politechnice Ryskiej i jedynego karceru w którym znajdują się polskie inskrypcje naścienne.

 

W 2009 i 2010 r. członkowie i współpracownicy Towarzystwa przeprowadzili prace porządkowe na Cmentarzu Bazyliańskim w Krzemieńcu na Ukrainie, gdzie znajdują się liczne pochówki zasłużonych profesorów i wykładowców Liceum Krzemienieckiego. Prace porządkowe polegały na przygotowaniu terenu cmentarza do profesjonalnej restauracji grobowców, nagrobków i innych upamiętnień.

 

Od początku swojej działalności Towarzystwo prowadzi działalność wydawniczą, w ramach której ukazały się dotychczas Księgi Pamiątkowe Korporacji „Sarmatia” oraz Korporacji „Jagiellonia”, a także, powieści, których fabuła oparta jest na życiu studenckim korporantów: „Statyści” Mariana Manteuffla, „Gaudeamus” Wojciecha Baranowskiego oraz „Dwaj przyjaciele” Ferdynanda Hoesicka.

 

Towarzystwo jest także wydawcą czasopisma „Korporant Polski” – ukazującego się raz na semestr, pisma o charakterze popularnym poświęconego przeszłości i współczesności polskich korporacji studenckich. (do chwili obecnej ukazało się 7 numerów) oraz pisma naukowego „Historia Academica. Studia i materiały”, poświęconemu historii polskich korporacji studenckich i ich członków. (do chwili obecnej ukazały się 2 zeszyty)

 

Od 2008 r. trwają pracę badawcze, których wynikiem ma być Słownik Biograficzny Korporantów Polskich.

 

W 2011 r. Towarzystwo Tradycji Akademickiej, wspólnie z Korporacją Arkonia, było współorganizatorem 48. Komerszu Narodów Bałtyckich, który po raz pierwszy odbywał się w Polsce.