Aktualności

Zakończenie prac w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 2023. 23.11.23

W 400 lat po konsekracji Kolegiaty pw Świętego Wawrzyńca w Żółkwi zakończyliśmy kolejny etap prac konserwatorskich realizowanych przy tym obiekcie. Pracami został objęty zewnętrzny kamienny fryz od strony południowo wschodniej z... »

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie - zamknięcie prac konserwatorskich 8.11.23

Towarzystwo Tradycji Akademickiej zakończyło tegoroczne prace na Łyczakowskim Cmentarzu we Lwowie.  W ramach projektu pn.  Prace restauratorsko-konserwatorskie i inwentaryzacyjne na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, Ukraina, etap... »

Zakończenie I etapu prac przy Kolumnie św. Rocha w Załoźcach 31.10.23

Kolumna św. Rocha w Załoźcach na Ukrainie. Prace konserwatorskie w 2023 r. W ramach tegorocznych prac przy obiekcie usunięto wtórną spoinę cementową z kawałkami piaskowca na którą osadzono figurę. Kolejnym etapem było zabezpiec... »

Książki

M. Laszczkowski "Welecja. Dzieje Korporacji"

W 2013 r. przypada 130. rocznica założenia Korporacji Akademickiej „Welecja”, trzeciej najstarszej z istniejących obecnie organizacji akademickich w Polsce. Z tej okazji wydana została publikacja dr. Michała Laszczkowskiego pt. „Welecja. Dzieje Korporacji”. Po raz pierwszy w Polsce ukazuje się praca naukowa poświęcona korporacji studenckiej. Książka jest pokłosiem pracy doktorskiej autora obronionej w 2012 r. na Uniwersytecie w Białymstoku.

więcej »

A. Janicki, M. Laszczkowski, Polskie korporacje bałtyckie przed 1918 r., Warszawa 2011.

Praca poświęcona polskim korporacjom akademickim na Uniwersytecie w Dorpacie i Politechnice w Rydze. Przedstawia aktualny stan badań nad polskim życiem akademickim na uczelniach bałtyckich przed I wojną światową.

więcej »

W. Baranowski, Gaudeamus, Warszawa 2009.

Druga chronologicznie wydana polska powieść, która niewątpliwie ma charakter korporacyjny. Wojciech Baranowski, niemalże z kronikarską dokładnością, opisuje w niej, rok z życia studentów-korporantów w Rydze pod koniec XIX wieku.

 

Powieść pt. "Gaudeamus" była wcześniej wydawana w 1927 r. i w 1931 r.

 

Książka została wydana w ramach serii "Polska powieść korporacyjna"

więcej »

F. Hoesick, Dwaj przyjaciele. Szkic z życia studenckiego w Rydze, Warszawa 2010.

"Dwaj przyjaciele. Szkic z życia studenckiego w Rydze" to najstarsza polska powieść, która oparta jest na kanwie życia studentów-korporantów. Mimo, iż niedokończona pozostaje ważnym źródłem do dziejów polskich korporacji studenckich w XIX wieku.

 

Szkic został napisany w 1885 r. i dotychczas nie był publikowany.

 

Książka została wydana w ramach serii "Polska powieść korporacyjna".

więcej »

M. Manteuffel, Statyści, Warszawa 2008.

Powieść Mariana Manteuffla pt. "Statyści" jest pierwszym znanym fabularyzowanym opisem literackim życia polskich studentów korporantów. Autor zaangażowany w czasie studiów w życie międzykorporacyjne przekonująco opisuje stosunki w świecie studenckim w Rydze.

 

Powieść pt. "Statyści" była wcześniej wydawana w 1902 r.

 

Książka zainaugurowała serię "Polska powieść korporacyjna".

więcej »

Polska Akademicka Korporacja Jagiellonia 1910-2010, Warszawa 2010.

Księga Pamiątkowa Korporacji Akademickiej "Jagiellonia" wydana dla uczczenia 100-rocznicy założenia korporacji.

więcej »

Księga stulecia Korporacji Akademickiej Sarmatia, Warszawa 2010.

Księga Pamiątkowa Korporacji Akademickiej "Sarmatia" wydana z okazji 100. rocznicy jej założenia.

 

 

 

 

 

 

 

więcej »

A. Janicki, M. Laszczkowski, Poļu studentu korporācijas Baltijā līdz 1918.g., Warszawa 2011

Łotewskie tłumaczenie książki "Polskie korporacje bałtyckie przed 1918 r.". Praca poświęcona polskim korporacjom akademickim na Uniwersytecie w Dorpacie i Politechnice w Rydze. Przedstawia aktualny stan badań nad polskim życiem akademickim na uczelniach bałtyckich przed I wojną światową.

więcej »

A. Janicki, M. Laszczkowski, Polnische Studentenverbindungen im Balticum vor 1918, Warszawa 2011

Niemieckie tłumaczenie książki "Polskie korporacje bałtyckie przed 1918 r.". Praca poświęcona polskim korporacjom akademickim na Uniwersytecie w Dorpacie i Politechnice w Rydze. Przedstawia aktualny stan badań nad polskim życiem akademickim na uczelniach bałtyckich przed I wojną światową.

więcej »

A. Janicki, M. Laszczkowski, Poola korporatsioonid Baltikumis enne 1918. aastat, Warszawa 2011.

Estońskie tłumaczenie książki "Polskie korporacje bałtyckie przed 1918 r.". Praca poświęcona polskim korporacjom akademickim na Uniwersytecie w Dorpacie i Politechnice w Rydze. Przedstawia aktualny stan badań nad polskim życiem akademickim na uczelniach bałtyckich przed I wojną światową.

więcej »

A. Janicki, M. Laszczkowski, Polish Baltic Fraternities before 1918, Warszawa 2011.

Angielskie tłumaczenie książki "Polskie korporacje bałtyckie przed 1918 r.". Praca poświęcona polskim korporacjom akademickim na Uniwersytecie w Dorpacie i Politechnice w Rydze. Przedstawia aktualny stan badań nad polskim życiem akademickim na uczelniach bałtyckich przed I wojną światową.

więcej »