Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

Książki

M. Laszczkowski "Welecja. Dzieje Korporacji"

W 2013 r. przypada 130. rocznica założenia Korporacji Akademickiej „Welecja”, trzeciej najstarszej z istniejących obecnie organizacji akademickich w Polsce. Z tej okazji wydana została publikacja dr. Michała Laszczkowskiego pt. „Welecja. Dzieje Korporacji”. Po raz pierwszy w Polsce ukazuje się praca naukowa poświęcona korporacji studenckiej. Książka jest pokłosiem pracy doktorskiej autora obronionej w 2012 r. na Uniwersytecie w Białymstoku.

więcej »

A. Janicki, M. Laszczkowski, Polskie korporacje bałtyckie przed 1918 r., Warszawa 2011.

Praca poświęcona polskim korporacjom akademickim na Uniwersytecie w Dorpacie i Politechnice w Rydze. Przedstawia aktualny stan badań nad polskim życiem akademickim na uczelniach bałtyckich przed I wojną światową.

więcej »

W. Baranowski, Gaudeamus, Warszawa 2009.

Druga chronologicznie wydana polska powieść, która niewątpliwie ma charakter korporacyjny. Wojciech Baranowski, niemalże z kronikarską dokładnością, opisuje w niej, rok z życia studentów-korporantów w Rydze pod koniec XIX wieku.

 

Powieść pt. "Gaudeamus" była wcześniej wydawana w 1927 r. i w 1931 r.

 

Książka została wydana w ramach serii "Polska powieść korporacyjna"

więcej »

F. Hoesick, Dwaj przyjaciele. Szkic z życia studenckiego w Rydze, Warszawa 2010.

"Dwaj przyjaciele. Szkic z życia studenckiego w Rydze" to najstarsza polska powieść, która oparta jest na kanwie życia studentów-korporantów. Mimo, iż niedokończona pozostaje ważnym źródłem do dziejów polskich korporacji studenckich w XIX wieku.

 

Szkic został napisany w 1885 r. i dotychczas nie był publikowany.

 

Książka została wydana w ramach serii "Polska powieść korporacyjna".

więcej »

M. Manteuffel, Statyści, Warszawa 2008.

Powieść Mariana Manteuffla pt. "Statyści" jest pierwszym znanym fabularyzowanym opisem literackim życia polskich studentów korporantów. Autor zaangażowany w czasie studiów w życie międzykorporacyjne przekonująco opisuje stosunki w świecie studenckim w Rydze.

 

Powieść pt. "Statyści" była wcześniej wydawana w 1902 r.

 

Książka zainaugurowała serię "Polska powieść korporacyjna".

więcej »

Polska Akademicka Korporacja Jagiellonia 1910-2010, Warszawa 2010.

Księga Pamiątkowa Korporacji Akademickiej "Jagiellonia" wydana dla uczczenia 100-rocznicy założenia korporacji.

więcej »

Księga stulecia Korporacji Akademickiej Sarmatia, Warszawa 2010.

Księga Pamiątkowa Korporacji Akademickiej "Sarmatia" wydana z okazji 100. rocznicy jej założenia.

 

 

 

 

 

 

 

więcej »

A. Janicki, M. Laszczkowski, Poļu studentu korporācijas Baltijā līdz 1918.g., Warszawa 2011

Łotewskie tłumaczenie książki "Polskie korporacje bałtyckie przed 1918 r.". Praca poświęcona polskim korporacjom akademickim na Uniwersytecie w Dorpacie i Politechnice w Rydze. Przedstawia aktualny stan badań nad polskim życiem akademickim na uczelniach bałtyckich przed I wojną światową.

więcej »

A. Janicki, M. Laszczkowski, Polnische Studentenverbindungen im Balticum vor 1918, Warszawa 2011

Niemieckie tłumaczenie książki "Polskie korporacje bałtyckie przed 1918 r.". Praca poświęcona polskim korporacjom akademickim na Uniwersytecie w Dorpacie i Politechnice w Rydze. Przedstawia aktualny stan badań nad polskim życiem akademickim na uczelniach bałtyckich przed I wojną światową.

więcej »

A. Janicki, M. Laszczkowski, Poola korporatsioonid Baltikumis enne 1918. aastat, Warszawa 2011.

Estońskie tłumaczenie książki "Polskie korporacje bałtyckie przed 1918 r.". Praca poświęcona polskim korporacjom akademickim na Uniwersytecie w Dorpacie i Politechnice w Rydze. Przedstawia aktualny stan badań nad polskim życiem akademickim na uczelniach bałtyckich przed I wojną światową.

więcej »

A. Janicki, M. Laszczkowski, Polish Baltic Fraternities before 1918, Warszawa 2011.

Angielskie tłumaczenie książki "Polskie korporacje bałtyckie przed 1918 r.". Praca poświęcona polskim korporacjom akademickim na Uniwersytecie w Dorpacie i Politechnice w Rydze. Przedstawia aktualny stan badań nad polskim życiem akademickim na uczelniach bałtyckich przed I wojną światową.

więcej »