Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

Inwentaryzacja nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim

Od 2013 roku Fundacja Dziedzictwa Kulturowego wspólnie z Towarzystwem Tradycji Akademickiej współpracuje przy programie inwentaryzacji nagrobków na jednym z najcenniejszych polskich cmentarzy - lwowskim Łyczakowie.

 

Projekt jest kontynuacją prowadzonej inwentaryzacji nagrobków różnych wyznań na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie we współpracy z Instytutem Architektury Politechniki Lwowskiej. Wynikiem inwentaryzacji jest baza danych w specjalnie do tego celu napisanym programie Kmem, gromadząca pojedyncze rekordy odpowiadające poszczególnym obiektom. Program generuje karty zabytków sepulkralnych w formacie pdf i pozwala na przeszukiwanie bazy danych według wielu kryteriów, dając możliwość drukowania pojedynczych kart lub całych ich zbiorów.

 

W roku 2015 dokonano pełnej inwentaryzacji nagrobków polskich i ukraińskich na kwaterach Nr 22, 23, 24, 25.

W wersji skróconej ewidencja kwater objęła Nr 46, 44, 43, 36, 37, 38, 39, 41, 40, 45, 66, 65, 82, 83, 85.

 

Zadanie realizowane było ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznanych w ramach Programu "Dziedzictwo Kulturowe" Priorytet "Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą".

 

Dzięki współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa, Fundacja przeprowadziła także konserwację dwóch dodatkowych nagrobków na Cmentarzu Łyczkowskim we Lwowie.

To nagrobki żołnierzy Tadeusza Kościuszki: Antoniego Pióreckiego i Franciszka Zaremby.