Aktualności
Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19
W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »
Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19
Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »
Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19
Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie: www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

Wolontariat na Cmentarzu Profesorów Liceum Krzemienieckiego
W dniach 20-27 września 2020 odbyła się trzecia edycja wolontariackich prac porządkowych w Krzemieńcu na Ukrainie. Wolontariuszami byli uczniowie, absolwenci i sympatycy XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.
W tym roku prace porządkowe skupione były wokół działań na zabytkowej części cmentarza bazyliańskiego – tak zwanym Cmentarzu Profesorów Liceum Krzemienieckiego. W toku prac udało się odsłonić wiele zabytkowych pomników osób zasłużonych – dyrektorów, profesorów oraz mecenasów Liceum w Krzemieńcu. Założone przez Tadeusza Czackiego na początku XIX wieku Gimnazjum Wołyńskie, z czasem podniesione do rangi Liceum, było czołowym ośrodkiem edukacyjnym swojego czasu. Dzięki wizjonerskiemu programowi nauczania autorstwa Hugona Kołłątaja oraz sprawności organizacyjnej Tadeusza Czackiego zapewniono doskonałe warunki dla wzrostu młodych talentów. Absolwentami Liceum byli m.in. Juliusz Słowacki, Ernest Malinowski oraz Narcyz Olizar.
Uczestniczka projektu i absolwentka Liceum Czackiego, Gabrysia Kingston, mówi: „Cieszymy się, że trzeci rok z rzędu zebrało się nas wystarczająco dużo, by godnie “dać odpór naturze” i podtrzymać pamięć o spoczywających na tym niewielkim cmentarzu w zachodniej Ukrainie profesorach Aten Wołyńskich. Nie możemy doczekać się, by powrócić tu za rok w powiększonym składzie – jest bowiem w Krzemieńcu coś magicznego, co każe wracać, przenikanie się kultur polskiej i ukraińskiej, nigdzie tak obecne, jak właśnie na historycznym Wołyniu, a potencjał tej malowniczej miejscowości pozostaje nie w pełni wykorzystany, nad czym, przy odpowiednim zaangażowaniu szkolnej społeczności, będziemy konsekwentnie pracować.”
Projekt „Dziedzictwo Tadeusza Czackiego w Krzemieńcu” został sfinansowany ze środków Instytut Polonika. Partnerami projektu prowadzonego przez Towarzystwo Tradycji Akademickiej byli Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, Towarzystwo Odrodzenia Kultury Polskiej im.J.Słowackiego w Krzemieńcu oraz XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie.