Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

Prace konserwatorskie w Kościele św. Mikołaja Biskupa w Kamieńcu Podolskim

Barokowy zespół klasztorny oo. dominikanów, którego integralną częścią jest kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w Kamieńcu Podolskim, powstał na początku XVII wieku, mniej więcej sto lat po tym, jak na teren ten przybyli dominikanie. Okoliczności zewnętrzne niejednokrotnie nie sprzyjały świątyni. W XVII I XVIII wieku w wyniku zniszczeń wojennych i pożarów musiała być kilkukrotnie przebudowywana. W 2. połowie XVII wieku, podczas oblężenia Podola przez Turków, pełniła funkcję meczetu. W 1843 roku, w wyniku kasaty zakonu budynek zaczął pełnić funkcję kościoła parafialnego. Po II wojnie światowej został odebrany wiernym i zamieniony na archiwum oraz areszt NKWD. Degradacji oryginalnej struktury, zachowanego wystroju malarskiego i wyposażenia świątyni dopełnił w 1993 roku pożar. W latach 90. XX wieku kościół zwrócono wiernym. Od 1998 roku opiekują się nim pełniący tam posługę duszpasterską oo. paulini.

 

Prace restauratorsko-konserwatorskie w kościele stanowią dla Fundacji jedno z największych wyzwań. Ogrom zniszczeń i olbrzymi zakres koniecznych do wykonania prac wskazują, że wykonanie tego zadania prawdopodobnie potrwa wiele lat.

 

Tegoroczny etap prac konserwatorskich objął konserwację  dekoracji sztukatorskich oraz portalu prowadzącego do Kaplicy Ukrzyżowanego Pana Jezusa z lewej – północnej nawy kościoła wraz z fragmentem dekoracji sztukatorskiej nad portalem.

 

Zadanie było realizowane przez zespół pod kierownictwem Anny Kudzi.

 

Prace realizowane były przez partnera Fundacji – Towarzystwo Tradycji Akademickiej, ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.