Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

56. Komersz Narodów Bałtyckich

Towarszystto Tradycji Akademickiej wraz z Korporacją Akademicką Welecja są organizatorami 56. Komerszy Narodów Bałtyckich, który będzie miał miejsce w Warszawie w dniach 29-30 czerwca 2019.

 

Strona wydarzenia z możliwością rejestracji: bnk2019.eu

Strona fb wydarzenia: facebook.com/bnk2019/

 

Z radością informujemy, że 56. Komersz Narodów Bałtyckich otrzymał patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Pana Andrzeja Dudy.

 

 

Opis wydarzenia:

 

Komersz Narodów Bałtyckich jest zjazdem studentów z Polski, Niemiec, Łotwy i Estonii zrzeszonych w pięćdziesięciu siedmiu stowarzyszeniach - Korporacjach Akademickich, które powstały w Krajach Bałtyckich. 

 

Komersz Narodów Bałtyckich jest dla każdego z organizatorów okazją do promocji swojego kraju i jego dziedzictwa kulturowego. Program zawiera żelazne punkty: wspólne odwołanie do historii i uczczenie poległych, bal, wydarzenie kulturalne oraz wspólną modlitwę.

 

Od dziesięcioleci komersz otwierany jest uroczystym balem, na który uczęszczają przedstawiciele świata nauki, kultury, biznesu, polityki. Po porannej Mszy odbywa się przemarsz ulicami Warszawy i upamiętnienie przy grobie Nieznanego Żołnierza.

 

Następnie ma miejsce uroczysta, galowa Akademia, która jest okazją do przywitania gości, zabrania głosu przez przedstawicieli nauki, władz miejskich i państwowych, w końcu, aby głos zabrali przybyli goście. Podczas Akademii odbędzie się także koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich. Wieczorem rozpocznie się właściwy Komersz, dla wszystkich członków Korporacji, oraz uroczysty wieczór dla członków Sororities, czyli korporacji żeńskich.
Korporacje Akademickie gromadzą studentów, nierzadko odznaczających się dodatnio swoimi osią- gnięciami, a zawsze zaangażowanych w życie społeczne i kulturalne, oraz dziedzictwo swojego naro- du. Komersz Narodów Bałtyckich ma charakter środowiskowotwórczy, będąc platformą spotkania przedstawicieli inteligencji i przyszłych elit w swoich krajach.

 

Nasze wydarzenie jest także miejscem, w którym rodzą się znajomości i długotrwałe przyjaźnie. Owo- cują one także współpracą naukową, biznesową i kulturalną. Wielu filistrów, starszych korporantów, zajmuje wysokie i odpowiedzialne stanowiska w sektorze publicznym i prywatnym w swoich krajach. Tak jak, na przykład, aktualnie piastującą urząd prezydent Estonii, panią Kersti Kaljulaid z korporacji Filliae Patriae, byłą prezydent Łotwy, panią Vaira Vīķe-Freiberga z korporacji Spidola. Korporantami są też członkowie rządu i piastuni najwyższych urzędów publicznych ze wszystkich państw biorących udział w komerszu, w tym Polski.

 

Tradycja spotkań sięga XIX wieku. Po upadku żelaznej kurtyny, w Polsce, na Łotwie i Estonii, oraz na terenie Niemiec Wschodnich, zaczęły odradzać się przedwojenne Korporacje Akademickie. Pierwszy komersz w Polsce odbył się w 2011 roku w Warszawie i był zorganizowany przez Towarzystwo Tradycji Akademickiej oraz Korporację Akademicką Arkonia.

 

W 2019 roku spodziewamy się 350 gości.