Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

Prace konserwatorsko-restauratorskie przy nagrobkach zasłużonych Polaków we Francji

Zadanie obejmowało konserwację z elementami rekonstrukcji przy pomniku nagrobnym działacza Sejmu Czteroletniego i powstania kościuszkowskiego, ministra spraw wewnętrznych Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego Tadeusza Mostowskiego w Paryżu oraz prace rekonstrukcyjne krzyża z nagrobka dr. Michała Żyromskiego, lekarza, uczestnika walk w wojnie o niepodległość Polski 1830-1831 pochowanego w La Grand-Combe.

 

Dr Michał Żyromski.

Urodzony w 1809 r. na Litwie, studiował na Uniwersytecie Wileńskim, walczył w wojnie o niepodległość Polski 1830-1831, uchodźca polityczny we Francji, absolwent Montpellier University - doktor najpierw w Ledignan, a następnie od 1854 r. w La Grand-Combe, jako lekarz wielu polskich górników w ramach Compagnie des Mines. Żonaty z Jeanne Arbousset, siostrzenicą Jean-Baptiste Dumasa, słynnego chemika i polityka. Mieli czworo dzieci, wychowanych po śmierci rodziców w sierocińcu w Bessèges. Dr Zyromski zmarł w 1869 roku i został pochowany na cmentarzu La Grand-Combe.

 

Tadeusz Antoni Mostowski

(1766-1842) był działaczem Sejmu Czteroletniego i powstania kościuszkowskiego, ministrem spraw wewnętrznych Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, krytykiem literackim i wydawcą. Jeden z najlepszych mówców sejmowych, ruchliwy działacz polityczny, energiczny i pomysłowy minister, świetny administrator, był jednym z wybitniejszych przedstawicieli pokolenia oświeconych.

 

Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.