Aktualności

Zaproszenie na konferencję - Studenci i polityka 17.10.16

Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Towarzystwo Tradycji Akademickiej zapraszają do wzięcia udziału w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej: „Studenci i polityka. Aktywność polityczna studentów na uczelniach euro... »

Inwentaryzacja polskich nagrobków na Łotwie - VI etap 16.08.16

Tradycyjnie już, w drugiej połowie lipca 2016 r. po raz szósty grupa współpracowaników Towarzystwa Tradycji Akademickiej oraz członków i sypatyków Korporacji Akademickiej "Welecja" realizowała projekt inwentaryzacji polskich g... »

Konferencja Naukowa - Od żartu do karceru. Studenckie występki i uniwersytecka sprawiedliwość w XIX-wiecznej Europie 10.02.16

Wdniach 19-20 listopada 2015 roku miała miejsce zorganizowana przez nas konferencja „Od żartu do karceru. Studenckie występki i uniwersytecka sprawiedliwość w XIX-wiecznej Europie”. W trakcie dwudniowych obrad z referatami ... »

Prace konserwatorskie na Cmentarzu w Montrésor 2016 (Francja)

Montrésor to niewielka miejscowość położona na południowy zachód od Paryża w dolinie rzeki Indrois. W połowie XIX wieku znajdujący się tam zamek kupił Ksawery hr. Branicki (1816-1879), w lutym 1863 r. przekazał teren na niewielkim wzniesieniu pod cmentarz i ufundował na nim kaplicę grobową. Zaprojektowali ją trzej francuscy architekci: Vion, Oudet i Moreau. Na cmentarzu spoczywają osoby związane z rodziną Branickich, Reyów, Potockich oraz inni polscy emigranci.

 

Tegoroczne prace objęły konserwację fragmentu południowo zachodniego szczytu kaplicy Branickich, Potockich i Reyów wraz z płaskorzeźbionym kartuszem herbowym Pilawa rodziny Potockich w trójlistnej płycinie.

 

Prace konserwatorskie wykonał Jakub Kurkiewicz pod nadzorem prof. Janusza Smazy.

 

Zadanie zrealizowane zostało dzięki środkom Ministra Kultury i Dziedzictwa Norodowego Rzeczypospolitej Polskiej przyznanych Towarzystwu Tradycji Akademickiej (partnerowi Fundacji) w ramach programu “Dziedzictwo kulturowe”, priorytet: “Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą”.