Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

Kolegiata p.w. św. Trójcy w Ołyce

« powrót

Kolegiata p.w. św. Trójcy w Ołyce

Kolegiata ufundowana przez Albrechta Radziwiłła, wybudowana została w I połowie XVII w. Jest to unikalny i najwyższej klasy europejskiej zabytek z okresu baroku na terenach dawnej Rzeczypospolitej, z bezcennym wyposażeniem wnętrza w ołtarze i nagrobki rodziny Radziwiłłów. Świątynia uznawana była za najpiękniejszy polski kościół na Wołyniu.

Po zakończeniu II wojny światowej tereny archidiecezji lwowskiej, diecezji łuckiej i częściowo przemyskiej, zostały wcielone do Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Władze sowieckie powróciły do walki z religią i Kościołem katolickim. Parafia ołycka została rozwiązana i zaczęła się systematyczna dewastacja świątyni w której następnie „urządzono” stajnię dla miejscowego kołchozu. Dopiero w roku 1991 władze ukraińskie przekazały kościół wspólnocie wiernych i znów jest on miejscem kultu religijnego.

W 2014 r. wzmocniona została konstrukcja bryły kolegiaty (za pomocą prętów stalowych i opasek z włókna węglowego); odbudowano zdewastowane przypory (wschodnią i zachodnią) a także stworzono system odprowadzania wód opadowych i zamontowano system rynien i rur spustowych.

Prace remontowo konserwatorskie w Kolegiacie prowadzone były przez firmę Lehbud z Warszawy, pod nadzorem mgr. inż. Romana Parucha.
 
Prace przy odprowadzaniu wód opadowych realizowała firma BTM Jurkiewicz pod kierunkiem dr. inż. Ryszarda Jurkiewicza.

Zadanie realizowane jest ze środków środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach programu Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą w 2014 r. Partnerem w realizacji zadania była Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz Towarzystwo Kultury Polskiej z Łucka

 

 

http://mkidn.gov.pl/media/_img/content/mkidn_01_cmyk.jpg