Aktualności

Zakończenie prac w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 2023. 23.11.23

W 400 lat po konsekracji Kolegiaty pw Świętego Wawrzyńca w Żółkwi zakończyliśmy kolejny etap prac konserwatorskich realizowanych przy tym obiekcie. Pracami został objęty zewnętrzny kamienny fryz od strony południowo wschodniej z... »

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie - zamknięcie prac konserwatorskich 8.11.23

Towarzystwo Tradycji Akademickiej zakończyło tegoroczne prace na Łyczakowskim Cmentarzu we Lwowie.  W ramach projektu pn.  Prace restauratorsko-konserwatorskie i inwentaryzacyjne na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, Ukraina, etap... »

Zakończenie I etapu prac przy Kolumnie św. Rocha w Załoźcach 31.10.23

Kolumna św. Rocha w Załoźcach na Ukrainie. Prace konserwatorskie w 2023 r. W ramach tegorocznych prac przy obiekcie usunięto wtórną spoinę cementową z kawałkami piaskowca na którą osadzono figurę. Kolejnym etapem było zabezpiec... »

Kwatera rodziny Platerów na Cmentarzu w Patmali

« powrót

Kwatera rodziny Platerów-Zyberków na Cmentarzu w Patmali

Kwatera Rodziny Platerów-Zyberków na cmentarzu w Patmali jest jedną z najciekawszych (o ile nie najciekawszą) zachowaną nekropolią rodzinną na terenie dawnych Inflant Polskich (Łatgalii). Nagrobki na cmentarzu wykonane są z granitu, piaskowca i żeliwa.

Oprócz wartości artystycznej, zwłaszcza unikatowego zespołu nagrobków żeliwnych, cmentarz ma duże znaczenie historyczne. Położony jest w pobliżu folwarku o tej samej nazwie, należącego do dóbr Liksna (Likszna), własności Plater-Zyberków. W pałacu w Liksnie, niestety niezachowanym do naszych czasów, wychowała się Emilia Plater. Położony nieopodal cmentarz w Patmali ma więc niezwykłe znaczenie dla miejscowych Polaków. Tam spoczywają bliscy krewni tej najsłynniejszej Polki związanej z Inflantami Polskimi – współczesną Łatgalią.

 

Stan zachowania nagrobków (uszkodzenia i przerdzewienia) wymagał podjęcia natychmiastowych prac restauratorsko-konserwatorskich. W 2014 r. poddano konserwacji zespół żeliwnych nagrobków: Leona Zyberka (lat 22, zm. 1843 r.), Jadwigi Zyberkówny (lat 28, zm. 1840 r.), Józefy z Zyberków Plater (lat 32, zm. 1842 r.), Fabiana Platera (lat 68, zm. 1882 r.)

 

Zadanie realizował zespół pod kierunkiem Władysława Wekera

 

Zadanie finansowane było dzięki środkom Ministra Spraw Zagranicznych przyznanych Towarzystwu Tradycji Akademickiej w ramach Konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”. Partnerem Towarzystwa była Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz Związek Polaków na Łotwie w Daugavpils.