Aktualności

Prace na nekropoliach w Krzemieńcu 31.07.19

W dniach 14-21 lipca 2019 roku Towarzystwo Tradycji Akademickiej, Fundacja Dziedzictwa Kulturowego oraz XXVII L.O. im. Tadeusza Czackiego w Warszawie przeprowadziły projekt porządkowania zabytkowej nekropolii w Krzemieńcu. To już druga edycja... »

Zamykamy obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich 1.07.19

Dziś zamykamy kilkudniowe obchody 56. Komerszu Narodów Bałtyckich, dziekujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą zabawę. Odwiedziło nas przeszło dwustu korporantów z czterech krajów i czternastu ośrodków akademickich oraz przeszło tr... »

Rozpoczął się 56. Komersz Narodów Bałtyckich 29.06.19

Szanowni Państwo! Dziś rozpoczął się współorganizowany przez nas 56. Komersz Narodów Bałtyckich! Zapraszamy do uczestnictwa we wszystkich otwartych punktach programu, szczegóły programu na stronie:  www.bnk2019.eu . Do zobaczenia!

Cmentarz Campo Verano w Rzymie

« powrót

Cmentarz Campo Verano w Rzymie

W 2014 r. odnowiono trzy nagrobki polski na Cmentarzu Campo Verano w Rzymie. Konserwacji poddano nagrobki: malarzy polskich aktywnych w XIX-wieku Henryka Cieszkowskiego i Aleksandra Stankiewicza; powstańca listopadowego, kolekcjonera i społecznika Józefa Onufrego Antoniego Józefa Korzeniowskiego oraz przestawiający wysoką wartość artystyczną nagrobek kanonika laterańskiego Ludwika Grabińskiego.

 

Celem prowadzonych w 2014 r. prac było ograniczenie procesów niszczenia surowców kamiennych z których wykonane są nagrobki oraz uzupełnienie braków w substancji zabytkowej.

 

Wykonawcami prac byli artyści plastycy – konserwatorzy dzieł sztuki o specjalizacji konserwacja i restauracja rzeźby kamiennej i elementów architektury z wieloletnim dorobkiem zawodowym w całej Europie. Kierownikiem prac był dr Janusz Smaza z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a zespół tworzyli Bartosz Markowski, Aleksandra Trochimowicz oraz Krzysztof Jurków.

 

Zadanie realizowane było ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych przyznanych w ramach programu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.” we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie oraz Fundacją Dziedzictwa Kulturowego.