Aktualności
Nagrobek Jana Schimsera - Cm. Łyczakowski we Lwowie 23.12.24
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie na Ukrainie jest od kilkunakstu lat pod opieką polsko-ukraińskiego zespołu konserwatorskiego. W roku 2024 dzięki ich pracy udało się wykonać prace przy dziewietnastowiecznym nagrobku Jana Schimsiera oraz jeg... »
Kolumna Św. Rocha w Załoźcach gotowa 23.12.24
Prace konserwatorskie realizowane przez konserwatorów dzieł sztuki Piotra Maślankę i Witolda Butkiewicza trwały dwa lata. Dzięki dofinansowaniu uzyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskanym w l... »
Konserwacja okien witrażowych w Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi 23.12.24
Projekt polegał na wykonaniu prac konserwatorskich przy Kolegiacie pw. Św. Wawrzyńca w Żółkwi. W ramach projektu wykonano prace konserwatorskie przy dwóch oknach witrażowych w prezbiterium. Oszklenia witrażowe w prezbiterium kolegiaty by... »

Książki
M. Laszczkowski "Welecja. Dzieje Korporacji"
W 2013 r. przypada 130. rocznica założenia Korporacji Akademickiej „Welecja”, trzeciej najstarszej z istniejących obecnie organizacji akademickich w Polsce. Z tej okazji wydana została publikacja dr. Michała Laszczkowskiego pt. „Welecja. Dzieje Korporacji”. Po raz pierwszy w Polsce ukazuje się praca naukowa poświęcona korporacji studenckiej. Książka jest pokłosiem pracy doktorskiej autora obronionej w 2012 r. na Uniwersytecie w Białymstoku.
Autor ukazuję historię Korporacji „Welecja” na tle polskiego ruchu korporacyjnego. „Welecja” ukazana jest jako współorganizator życia ogólnokorporacyjnego, wyróżniający się na tle innych stowarzyszeń konsekwentną realizacją kierunku ideowego opartego na zasadach tolerancji i szacunku dla cudzych przekonań. W książce szczegółowo omówione zostały losy korporacji, zarówno podczas zaborów jak i w Polsce niepodległej, kiedy funkcjonowała legalnie, ale także podczas wojny i okresu PRL kiedy jej aktywność miała charakter niejawny.
W liczącej 400 stron książce zamieszczono ponad 150 kolorowych fotografii, pochodzących zarówno ze zbiorów publicznych jak i prywatnych, większość z nich publikowana jest po raz pierwszy. Książkę wydało Towarzystwo Tradycji Akademickiej dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Departamentu Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.