O nas

Towarzystwo Tradycji Akademickiej ma na celu prowadzenie badań historycznych nad dziejami polskich korporacji studenckich, promowaniem ich historii oraz dokumentowaniem działalności ich członków. Ponadto wspiera działalność istniejących w Polsce korporacji studenckich.

Aktualności

56. Komersz Narodów Bałtyckich

Towarzystwo Tradycji Akademickiej i Korporacja Akademicka Welecja zorganizują wspólnie 56. Komersz Narodów Bałtyckich. Ten zjazd studentów zrzeszonych w korporacjach akademickich z Łotwy, Estonii, Niemiec i Polski, będzie miał miejsce w Warszawie w dniach 28-30 czerwca 2019.

Serdecznie zapraszamy!

Restauracja nagrobka Hipolita Klimaszewskiego w Bagnols-sur-Ceze

Rozpoczęte w roku 2018 zostały prace konserwatorskie polegające na konsolidacji i wzmocnieniu struktury kamieni, chroniąca detale pomnika przed całkowitą dezintegracją, zostały zakończone sukcesem. Przeprowadzono również prace zabezpieczające pomnik przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych oraz rekonstrukcje, w celu odzyskania pełnej czytelności architektonicznej.

Zakończenie prac w kościele pw. św. Stanisława w Dourges

W roku 2017 konserwacji poddana została powojenna drewniana ambona w kościele Św. Stanisława, część ołtarza „Kapliczka Bożego Narodzenia” wykonanego w stylu art déco przez Jana Szczepkowskiego, który został nagrodzony Grand Prix w 1925 r. podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu.

Trwają prace w kościele podominikańskim p.w św.Mikołaja w Kamieńcu Podolskim

W 2017 r. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego realizuje kolejny etap prac konserwatorskich polegających na reintegracji wystroju kaplicy św. Dominika, restauracji dekoracji malarskiej kopuły w kaplicy Chrystusa Ukrzyżowanego, konserwacji dolnej części portalu prowadzącego do kaplicy Matki Boskiej Różańcowej oraz restauracji tynków oraz dekoracji sztukatorskich w arkadach łączących nawę główną z nawą północną.

Zaproszenie na konferencję - Studenci i polityka

Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Towarzystwo Tradycji Akademickiej zapraszają do wzięcia udziału w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej:

„Studenci i polityka. Aktywność polityczna studentów na uczelniach europejskich w XIX i XX wieku”

Gdańsk, 17 (czwartek) – 19 (sobota) listopada 2016 roku

Więcej informacji na stronie konferencji.

Inwentaryzacja polskich nagrobków na Łotwie - VI etap

Tradycyjnie już, w drugiej połowie lipca 2016 r. po raz szósty grupa współpracowaników Towarzystwa Tradycji Akademickiej oraz członków i sypatyków Korporacji Akademickiej "Welecja" realizowała projekt inwentaryzacji polskich grobów na cmentarzach w dawnych Inflantach Polskich na Łotwie.

Tegoroczna edycja odbyłą się w rejonie Rezekne - Jekabpils w środkowej części Łotwy. Podczas dziesięciodniowego pobytu sprawdzono ponad 120 cmentarzy. Na przeszło 40 z nich z nich znaleziono i założono karty inwentarzowe przeszło 400 nagrobkom polskim sprzed 1945 r. Projekt realizowany jest od 2010 roku we współpracy z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

654321

Strona: